Otomobil 1920 Yılı Üretimi İlk Akıllı Otomobil Duesenberg Model J

1920 Yılı Üretimi İlk Akıllı Otomobil Duesenberg Model J

2 yıl önce     Otomobil
1920 Yılı Üretimi İlk Akıllı Otomobil Duesenberg Model J

August ve Fred kardeşler tarafından üretilen Amerikanın ilk 8 silindirli motoru olarak üretilmiştir. Dussenber tarafından asıl çıkışı gerçekleşen 1920 yılında üretimi gerçekleştirilmiş ve Model J ile üretimi yapılmıştır. Model J 6876 cc 265 beygir gücüne sahip zamanın en performanslı aracı olmuş birçok Hollywood modelininde gözdesi olmuştur.

Model J özel üretim olarak yapılabiliyor, ana gövdeyi baştan aşağı istenildiği gibi değiştirilebiliyordu. İnanılması her ne kadar güç olsa da ozamanın teknolojisiyle uyarı ışıkları mekanik olarak tasarlanıp yol bilgisayarı olarakta kullanılmıştır. Dussenver Model J Dünyanın ilk yol bilgisiyarlı aracı olarakta kabul edilmiştir. Yol bilgisayarında benzin göstergesi, barometre, altimetre ve yağ basıncını gösterebiliyordu, ayrıca yağ değişim zamanınınıda uyarabilme özelliği mevcuttu.

Fakat Model J üreticileri kardeşlerden biri olan Fred Duesenbergin trajik bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybetmesiyle iflas etmiş günümüze 1931 yılı üretimi kalmıştır. Model J'nin o yıldan sonra üretimi yapılmamış geçtiğimiz günlerde 10 milyon dolar gibi bir fiyata satılmıştır.

2871

kere okundu

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış.