Teknoloji 5G Teknolojisi düşünülenden önce geliyor

5G Teknolojisi düşünülenden önce geliyor

3 yıl önce     Teknoloji
5G Teknolojisi düşünülenden önce geliyor

Yeni nesil kablosuz ağlar için geliştirilen temel teknolojinin 2020 yerine 2019 yılına yetiştirilebileceği konuşuluyor. Pazar günü yaklaşık iki düzüne şirketin ifade ettiğine göre küresel standart olması beklenen yeni 5G teknolojisinin 2019 yılında büyük ölçekli dağıtım yapabilen firmalar tarafından kullanılabilecek hale gelmesi bekleniyor. Söz konusu zaman aralığı içerisinde 5G teknolojisi standartlarına ulaşabileceklerini açıklayan şirketler arasında Qualcomm, Intel, AT & T, Sprint ve T-Mobile ana şirketi Deutsche Telekom gibi şirketler yer almakta.

Qualcomm’un teknik pazarlama müdürü RasmusHellberg, Barselona’da yapılan Mobil Dünya Kongresi fuarında duyurulan haber öncesinde verdiği bir röportajda "Tüketiciler için 2019'da geniş bir bant deneyimi yaşayacakları anlamına geliyor" dedi. Ayrıca Qualcomm’ım yaptığı açıklamalar 5G’nin dünyada elektrikten sonraki en büyük buluş olduğunu dile getiriyor ve 5G kullanan telefonların süpersonik olacaklarını söylüyor. Qualcomm 5G deneyimini 2019 yılı içerisinde kablosuz olarak sunamasa da sabit geniş bant şeklinde müşterilerine 11 elde sunabileceğini belirtti. AT & T gibi birçok taşıyıcı ise 5G teknolojisinin 2019 yılında değil planlanan tarihlerde gelmesini istediklerini belirttiler.

Bunun nedeni olarak da günümüz 4G teknolojisinden 100 kat daha hızlı bir teknoloji ağının kurulması gerektiğini belittiler. Qualcomm Pazar günü bu amaçla, 5G, 4G, 3G ve 2G bağlantı teknolojilerini bir araya getiren ilk modemlerini tanıttı. X50 5G  adını verdikleri modem ailesinin bir parçası olan işlemciler 2019'da 5G NR cihaz dağıtımları için zamanında piyasaya sunulacak hale gelecekler. İlk X50 işlemcinin, Güney Kore'deki 2018 Kış Olimpiyatları’nda ilk kez telefonlarda kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor. X50 aynı anda 5G ve 4G şebekelerine bağlanarak kullanıcıların güçlü bir kablosuz bağlantısı kurmalarına yardımcı oluyor. Qualcomm teknik pazarlama müdürü Sherif Hanna, bir röportajda, "İlk önce birinci sınıf mobil cihazlarda yeni modemi kullanmayı hedefliyoruz" dedi. "Bundan sonra, mobil cihazlardan öğrendiğimiz her şeyi, sabit kablosuz genişbant gibi mobil olmayan uygulamalara kadar da uzanabilir."

İşte 2019 için 5G NR'yi destekleyen şirketlerin tam listesi: AT & T, NTT Docomo, SK Telekom, Vodafone, Ericsson, Qualcomm, British Telecom, Telstra, Kore Telekom, Intel, LG Uplus, KDDI, LG Electronics, Telia Şirketi, Swisscom, TIM, Etisalat Grubu, Huawei, Sprint, Vivo, ZTE ve Deutsche Telekom.

inceleme ekibi
26/02/2017

 

9486

kere okundu

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış.