İnceleme Call of Duty Infinite Warfare inceleme

Call of Duty Infinite Warfare inceleme

3 yıl önce     İnceleme
Call of Duty Infinite Warfare inceleme

Geçmişe adını yazan oyun, Geleceğe gidiyor..
Call of Duty herhalde ismi duymayan yoktur aramızda, her yıl çıkışı olay üstüne olay olan oyun bu yılda çıkışını gerçekleştirdi.  Call of Duty konusunun gelecek savaşlarını konu alması oyun severler tarafından tepki toplamıştı. Bunun üzerine Battlefield 1'in geçmişe dönüp 1.Dünya Savaşı atmosferini yaşatmış, hele ki Türk oyuncular tarafından Çanakkale'nin de oyunda olması bizi baya meraklandırmıştı. Bunun yanında en büyük rakibi karşısında Call of Duty İnfinite Warfare bir hayli bu yıl sönük kaldı diyebiliriz.
Son çıkan oyunu olan call of duty'nin maalesef şimdiye kadar çıkardığı en kötü oyunu olmaya adaylığını koydu. En büyük eksikliği hikayesi ve geçtiği yıllar olan call of duty oyuncu kitlesi tarafından olumsuz eleştirilerle karşı karşıya sıkça kaldı.


.
Call of Duty İnfinite Warfare kötü bir oyun söylentileri
Tabi ki yazının başında bu kadar eleştirmemiz oyunun nedenleri var, bunun başındaki en önemli neden oyundan her yıl daha fazla beklentiler içine girmemiz ve bu sene o beklentilere call of duty cevap verememiş olması. Infinite Warfare o kadar iyi olmayacağı söylentisi oyun daha çıkmadan yayılmıştı, bu bir bakıma oyunun çıkışına olumlu etki yarattı, çünkü oyundan beklenti olmadığı için çıkan oyun kötü değilmiş etkisi yarattı.


.
Cenevre'den uzayın derinliklerine yolculuk
Oyuna giriş yapacak olursak hikaye modunda bildiğiniz gibi yazının başında bahsettiğimiz gibi oyun gelecekte geçiyor. Yakın gelecekten biraz ileride, uzayın derinliklerinde bir dönemde geçiyor. Bu yüzden bir bakıma Star Trek rüzgarı esiyor. Biz de başta rütbeli asker olan fakat bir önceki kaptanı John Alder öldükten sonra Retribution gemisinin kaptanlığına yükseliyoruz. Bundan sonrasında da oyun farklı evrenlere yol alıyor.

Klasik hikaye modunda ilerlemeye başladığımız oyunda Cenevre'de bir konferans esnasında tüm şehirde barış kutlamaları olurken, şehrin savunma hattında bazı olaylar gelişiyor ve askerler saldırmaya başlıyorlar. Bu olaylardan sonra biz de Cenevre sokaklarından uzayın derinliklerine gidiyoruz. Uzayın boşluklarına ilerledikten sonra oyun uzay içinde kara boşlukta geçiyor denilebilir, uzaya çıkmamızın ardından Retribution'ın kaptanı olarak kendimizi buluyoruz.


.
Uzay'da savaşmak nasıl bir duygu

Buradan sonra oyunda hikaye modu tamamen değişim gösteriyor, kaptan olarak köprü üstüne gelmemizle birlikte haritada bölümleri teker teker seçme şansı verilmiş bize. Bunun yanında görevlerde de farklı bir adım atmışlar, ana görevlerin yanı sıra bir çok yan görevide seçme imkanı sunmuşlar bu yıl istersek onlardan da devam edebiliyoruz. Yan görevlerden hazır bahsetmişken öyle uzun görevler değil, sadece oyunun toplam süresini uzatmak için yapılmışçasına konmuş görevler denilebilir. Tabi ki oyunu oynarken bazı görevler güzel olduğunu ve tekrar oynamak istediğimiz zamanlarda olmuyor değil hani. Oyun dediğimiz gibi geçmişteki call of dutylerden çok farklı, uzayda uçağımızla savaşlara girip saldırılarda bulunuyoruz, yer çekimin olmadığı ortamlara giriyoruz, gemiden gemiye geçişler yapıp orada mücadeleler veriyor veya gemiyi sabote etmeye çalışıyoruz, gemiden envanter kaçırmaya kadar her şeye olanak sağlıyor Call of Duty İnfinite Warfare. Her görevin kendine as kupaları mevcut bu kupalarla da konsol oyuncuları için görevleri kaçırmamanız halinde kupalarınızı dizebilirsiniz.
Yan görevler sayesinde ana görevlerdeki atmosferden azıcık ta olsun uzaklaşıp daha sakin zaman geçirip nefes almamıza olanak sağlıyor call of duty, hikaye bu anlamda güzel olduğunu belirtmek isteriz, zamanla işler değiştiğini de eklemekte fayda var.


.
Bazen olmayınca olmuyor
Geçmiş oyunlarla kıyaslayacak olursak, grafikler konusunda gelişmeler söz konusu fakat oyunun genel yapısına bakacak olursak, ateş ettikten sonra vuruş hissini bize hiç yaşatamadı. Açıkçası oyunda inandırıcılığını kaybedip, yapaylığa sizi sezdiren bazı etmenler var gibi hissettiriyor. Bunun nedenini açıkçası bizde pek anlayamadık, oyunun uzayda geçtiğinden midir nedir düşmanlarımızı öldürdükten sonra bile, görevi tamamlayıp bir sonraki göreve hazırmışız hissini yaşatamadı bize.


.
Hayran kitlesi üzgün
Genel olarak Call of Duty: Infinite Warfare bakacak olursak, kötü değil gerçekten kötü bir oyun değil. Hikaye modunu bölüm bölüm beğendiğimiz yerler oldu. Sürekli aynı oyun yapısından dolayı olumsuz eleştiriler yapılıyordu, buna karşılık farklılık yaratmaya çalışan bir oyun havası var daha çok. Oyunun uzayda geçmesi veya oyunda ana görevlerin yanında yan görevlerin oluşu bu değişimin en büyük göstergesi olabilir. Call of Duty bekleneni veremeyip, hayranları şaşırtamasa da dediğimiz gibi oynanmayacak bir oyun değil, farklı hikaye yapısı, iyi grafikleri olmasına karşılık rakiplerinin gölgesinde kalmasaydı belki daha iyi sonuçlar alabilirdi, bir sonraki incelemede görüşmek üzere...


İnceleme Ekibi Puanı: 7


 

Call of Duty Infinite Warfare Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi:
Windows 7 64-Bit veya daha güncel sürüm.
İşlemci: Intel Core i3-3225 @ 3.30GHz veya eşit güçte olan bir işlemci.
Hafıza: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 2GB / AMD Radeon HD 7850 2GB
DirectX: Versiyon 11
İnternet: Genişbant İnternet bağlantısı.
Boş Alan: 70 GB
Ses Kartı: DirectX 11 Uyumlu

inceleme ekibi
25/01/2017

957

kere okundu

  1. Avatar alpryildz
    almayı planlıordm bu yazıdan son ra byebye callofduty
    3 yıl önce
  2. Avatar aligüler
    keşke önce incelemesine bakaydm, ekip 75 vermiş bence dahada düşük 65 filan, oyunu aldm cok kötü kimseye tavsiye etmiorm... almayın aldırmayn arkiler
    3 yıl önce