İnceleme Conan Exiles inceleme

Conan Exiles inceleme

3 yıl önce     İnceleme
Conan Exiles inceleme

Conan exiles merak edilen bir oyun olmayı başarmıştı son zamanlarda,  bunda en büyük pay tabi ki geliştiricilerin stratejisi oldu. Kendi kanallarından yayınladıkları videolar ve görseller çoğu oyun severin ilgisini çekmeyi başardı.

Conan exilese giriş yaptığımızda istersek arkadaşımızla, istersekte tek başımıza oynama seçeneğimiz bulunuyor. Bu iki seçenekten birini seçip oyunumuza başlıyoruz. Ardından serverların karşımıza geldiğini görüyoruz. Buradan istediğimiz serverı seçip oyuna devam ediyoruz. Serverlar arasında Türk serverları da mevcut isteyen arkadaşlar orada da oynama imkanları var. Oyunda kadın veya erkek olarak seçimimizi gerçekleştirdikten sonra fazlasıyla detaylandırılmış olan karakter oluşturma paneli karşılıyor bizi. Karakterimizin burada saçları, ten rengi, gözleri, konuşma ses tonumuz, vücudu gibi seçeneklerle karakterimizi istediğimiz gibi oluşturuyoruz.  Karakterimizi oluşturduktan sonra ister tekli moddan (Single) ister çoklu (Pvp)  mod dan oyuna başlıyoruz.

.
- Hatırladıklarım olduğu kadar, unuttuklarımda çok fazla kobra'da bir mahkum olarak ele geçirildiğimiz exiles topraklarına gönderildiğimiz zamanda başlayacak hikayemiz, bir suçlu olsak ta, bizim için en kudretli şey bir köle olarak ölmektir.
- Bu topraklardaki kötülükler seni öldürebilir ve seni bu topraklarda tek başına bırakabilir kaderin, tekrar karşılaşacağız sevgili dost.

Oyuna başladıktan sonra her taraf çöl, her taraf taş ve kemiklerle dolu bir arazide buluyoruz kendimizi. O kadar yalnızız ki bir medeniyet arıyor, gözlerimiz bir konuşabilecek insan arıyor adeta.  Hemen koşuşturmaya başlıyoruz çölün sıcak kumlarının üzerinde, yerde bulduğumuz taş, kemik, tahta gibi birçok nesne bizim için çok önemli. Öyle önemli ki bunlarla ilerde nesneleri birleştirerek yeni aletler üretip hayatta kalmaya için çok fazla ihtiyacımız olacak. Karşımıza oyunun hemen başında devasa bir yaratık geliyor, bu yaratığın başta serap mı yoksa gerçek mi olduğunu açıkçası kestiremedim. Çünkü 1 level iken karakterim o yaratığı kesip öldürmeye imkanım yok yani o derece devasa bir yaratık. Yanına kadar gidip bir deneyeyim diyerek saldırayım derken uçup gitti çok şükür kendisi. Yaratığın az önceki olduğu noktaya gidip baktığımda ise, afiyetle bir insanı yediğini fark ettim. Her neyse çok fazla detaya girmeden devam edelim. Canlıların yaşamını sürdürebilmek için en temel ihtiyacı su, yiyecektir herkesin bildiği gibi. Bu ihtiyaçları görmemiz için ekranın sol üst tarafında bize gösterilmiş simgeler bulunmakta. Aynı şekilde enerjimiz ve kalp seviyemizde ekranın sol üst köşesinde yer de alıyor.Ekranın altında ise diğer oyunlarda da alışık olduğumuz gibi skillerimiz mevcut.

.
Öncelikle oyunda bol bol ağaç kesip, bol bol taş toplayacağız veya kıracağız. Çünkü oyuna sıfırdan başlıyoruz, öyle ki karakterimizle çırılçıplak başlayabiliyoruz. Bu yüzden oduna çok ihtiyacımız olacak. Odunları birleştirip mızrakta yapabilir, okta yapabilir veya ağaç kesmek için taş ile balta için kullanabiliriz. Bu yüzden oyuna başlar başlamaz ne varsa topluyoruz. Gerekli envanterleri topladıktan sonra envanter ekranını açıyoruz. Burada tüm envanterlerimiz mevcut, hangi envanteri nasıl geliştirebileceğimiz veya hangi envanterlere ihtiyacımız olduğunu buradan anlayabiliyoruz. Oyun tamamen ingilizce fakat eşyaların neredeyse hepsinin simgesi var ingilizcesi çok iyi olmayan arkadaşlarda hızlı bir şekilde bu simgeler sayesinde oyunu çabuk kapabileceklerdir. İncelemeye devam edecek olursak, sağa sola koşturup envanterleri toplarken karşımıza ıssız çöllerin yerin altlarından birden çıkan akreplerden tutunda görebileceğiniz en ilkel yaratıklara kadar her hayvan bizi görünce saldırmaya başlıyor. Oyun çöl de geçtiği için, ne kaçacak bir noktanız var ne de saklanacak. Tabi elimizde ki silah etkisiz kalacağını anladıysak, topuklara kuvvet kaçmaya başlıyoruz. Ama fazla ısrarcı yapmışlar hayvanları. Öyle ki dere geçen bir noktadan yüzerek karşıya geçmeyi planlıyordum daha dereye ayağımı sokmadan yanımda bir timsah beliri verdi, görür görmez kaçsamda nafile, arkamı dönüp baktığımda uzunca süre beni takip etti açıkçası. Bu yüzden elimizdeki silah  bir nebze olsun daha da önemli hal alıyor. Karşımıza gezinirken başka oyuncular çıkabiliyor, Oyunu biz anlamaya çalışırken bize saldırabiliyorlar, öyle ki karşıma çıkan kadın karakter bana dalmaya başladı, bende herhangi bir silahım olmasa da savaşmaya başladım. Fakat bir son vuruş vurdu kendi karakterim, karşı kadın karakter ikiye ayrıldı her taraf kan gölü oldu inanamadım.

.
Bunun yanında yazının başında söylediğimiz gibi, oyunun amacı hayatta kalmak. Hayatta kalmak içinde birinci öncelik su, ikinci öncelik yemek. Bu yüzden her gördüğümüz hayvana dalamıyor bir süreden sonra yoruluyoruz, acıkıyoruz, susuyoruz. İlk önce suyumuzu bulacağız sonra yemeğimizi avlayacağız , ardından da exp kasıp level atlamaya yönelik oyunu oynayacağız. Exp'e gelmişken exp kasmak bildiğiniz gibi diğer oyunlarda olduğu gibi yaratık veya hayvan keserek oluyor. Bu oyunda da aynı şekilde ilkel şekillerde aletlerimizle hayvanları öldürüp hem gerekli gıda ihtiyacını sağlamış oluyoruz hem de exp kasıp level atlıyoruz. Levelimiz bir üst seviyeye taşıdığımızda, yeteneklerimiz olan sekme açılıyor. Burada yaşamımızı nasıl sürdürmek istiyorsak ona göre seçimimizi yapıyoruz. Örnek veriyorum ben gücü seçtim, ileride karşılaşacağım zorluklarda daha başarılı sonuçlar almak için hakkımı o yönde kullanmayı tercih ettim, bu sizin oyun şeklinize göre şekillenecektir.

Oyunda sürekli sağdan soldan sesler geliyor bunların bazıları gerçekten hayvanlar karşımıza çıkarken bazılarında da öylesine konmuş sesler korkutmaya yönelik herhangi bir yaratık veya bir tehlike olmamasına rağmen bu sesleri duyabiliyoruz. Ve akşam oluyor o günün sesleri gidiyor, gecenin ıssız, korkutucu karanlığıyla yüz yüze kalıyoruz. Hemen ateş yakmamız için gereken malzemeleri bulup, ateşin etrafında oturuyoruz. Bize savaş açabilecek her kim olursa olsun buraya gelmemesini ümit ederek geceyi atlatmayı ümit ediyoruz. En büyük sıkıntıda su ve gıda o yüzden geceyi nerede geçireceğiniz çok önemli, su ya yakın olmanız burada hayati değerlerinizi korumak adına çok önemli yer tutuyor.

.
Oyunda şimdilik hatalar mevcut kesinlikle düzeltilmesi gereken hatalar var, bazı durumlarda hayvanlar bizim içimizden geçebiliyor, duvarların arkasında hayvanlar saldırabiliyor, lag lar bizi oyundan şimdilik soğutabiliyor  gibi durumlar şimdilik söz konusu. Bazı küçük hataları zamanla düzeltileceklerini ümit ediyorum.

Kendimize bir grup edinmemiz çok önemli bir yer tutuyor. Etrafımızda 3 arkadaşımız olması işlerimizi çok kolaylaştıracaktır. Bir kişi ev yaparken diğer kişiler et, su gibi temel ihtiyaçları bulabiliyor. Bu da yaşamda kalmamız kolaylaştırıyor. Onun haricinde bize saldıran gruplar olacaktır, bunlara karşıda grup oluşturmamız savunma yapmamızı kolaylaştırıyor. Evler inşaa edebiliyor, ateşler yakabiliyor, savaş aletleri yapabiliyoruz. Yeter ki elimizde gerekli malzemeler olsun, ve onları doğru zamanda doğru nesneler yapmak için kullanmamız lazım. Oyundaki hayvanlara şöyle bir göz atarsak,deve kuşuları, timsahlar, gergedanlar, sırtlanlar, kaplumbağalar, fiiller, akrepler ve daha birçok hayvan mevcut. Bazıları yanından geçsek de umurlarında olmuyorken, bazıları ise 1km uzaklıktan sizi fark edip saldırma eyleminde bulunuyor.

.
Conan Exiles incelememizin sonlarına doğru gelirken, şöyle bir özetleyecek olursak oyunumuzu. Oyunda en ilkel şekilde karakterimizle başlayıp, çöllerde bir köle olarak en temel ihtiyaçlarımız su, yiyeceği gibi ihtiyaçlarımızla beslenip, kendimizi korumamız ve yaşamaya çalışmamız gerekiyor. Yaşamımızı sürdürürken yaratıklar, hayvanlar, insanlar gibi birçok savaşacağımız canlı var. Her ne kadar oyun ilerleyen seviyelerde alışılagelmiş şekilde hayatta kalmaya çalışarak ilerlese de, eğlenceli geçmekte. Özellikle bir arkadaş çevreniz varsa oyuna tek girmiyorsanız daha da zevk alacaksınızdır. Şuanlık benim gördüğüm birçok hata mevcut oyunda. Özellikle grafiksel olarak çok fazla hatayı tespit ettik. Lag sorunu da serverlarda devam etmek bu gibi sorunları yakın sürede ortadan kaldıracaklarını ümit etmekteyim. Oyunun genel yapısı bu şekilde, bir sonraki yeni oyunlarımızda görüşmek üzere...

 


İnceleme Ekibi Puanı: 8


 

Conan Exiles Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64 Bit/ Windows 8 64 Bit/ Windows 10 64 Bit
İşlemci: Intel Quad Core i5 veya AMD dengi
DirectX: Version 11
Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 560 (2GB) veya AMD dengi
Bellek: 4GB RAM
Ağ: Geniş bant internet bağlantısı
Depolama alanı: 35GB

Conan Exiles Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64 bit / Windows 8 64 bit / Windows 10 64 bit
İşlemci: Intel Quad Core i5/i7 3.3 GHz veya AMD dengi
DirectX: Version 11
Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 970/780Ti (High) / GTX 1070 (Ultra) veya AMD dengi
Bellek: 8GB RAM
Ağ: Geniş bant internet bağlantısı
Depolama alanı: 35GB

inceleme ekibi
12/02/2017

10220

kere okundu

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış.