Sinema / TV Diriliş Ertuğrul hakkında

Diriliş Ertuğrul hakkında

3 yıl önce     Sinema / TV
Diriliş Ertuğrul hakkında

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin hayatının anlatıldığı bir dizi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizi TRT 1 ekranlarında Çarşamba günlerinde yayınlanmaktadır. Yapımcılığı Tekden Film tarafından üstlenilmiş dizinin, senaryosu Mehmet Bozdağ’a aittir ve yönetmen koltuğunda ise Metin Günay oturmaktadır. Dizinin başrolünde ise Ertuğrul Gazi karakterinde Engin Altan DÜZYATAN, Halime Sultan rolünde Esra BİLGİÇ ve Hayme ana rölünde ise Hülya DARCAN üstlenmiştir. Dizi Türkiye’de çekilen en iyi dönem dizilerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizinin çekimleri için ilk sezondan itibaren gerçekçiliğini koruması amacıyla platolar oluşturulmuştur. Bu platoların adresi ilk 2 sezon için İstanbul olmuştur fakat 3. sezon dizi çekimlerinin yapılacağı plato için yer olarak Kapadokya seçilmiştir.

Aynı zamanda dizi kostümleri de dönemini yansıtmak amacıyla özenle oluşturulmuştur. Yani Diriliş Ertuğrul dizisi diğer birçok dönem dizisi gibi kapalı bir mekanda çekilmemektedir. Dizi oyuncuları çekimler başlamadan önce at binme, silah kullanma gibi eğitimleri almışlardır ve aynı zamanda kendilerine dönemin kültür ve adet yapısı da dizi çekimlerinden önce anlatılmaktadır. Bu şekilde dizinin daha gerçekçi olması sağlanmıştır.Dizi Çarşamba günlerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir ve bunun yanı sıra birçok reyting rekoruna da imza atmıştır. Dizi ilk çıktığı zamandan itibaren senarist Mehmet Bozdağ tarafından 3 sezon olarak planlandığı sürekli dile getirilmiştir. Fakat dizinin Türk halkı tarafından bu kadar sevilmesi dizinin devam edip etmeyeceği ile ilgili soruları da beraberinde getirmiştir.

.
Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mehmet Bozdağ olumlu ya da olumsuz bir açıklamada bulunmamıştır. Bunun yerine Diriliş Ertuğrul dizisindeki Ertuğrul Bey karakterinin artık kendi senaryolarından çıkarak halka mal olduğunu söylemekle yetinmiştir. Bunun yanında Diriliş Ertuğrul dizisinin 3. sezon sonunda bitişi ile birlikte Osman Bey’in dizisine başlanabileceği eğer böyle bir durum olursa dizinin tekrardan TRT 1 ekranlarında aynı gün yayınlanmaya devam edeceği şeklinde bir açıklama da yapılmıştır. Fakat bu konuyla ilgili henüz kesin bir açıklama yapılmadığını da belirtmek gerekir. Dizi ile ilgili sadece olumlu eleştiriler yapılmamıştır.

Olumsuz olarak göze çarpan eleştirilerden birkaç tanesine değinilmelidir. Bunların başında Ertuğrul Gazi ile yakın bir dönemde yaşamış olmasına rağmen İbnü’l Arabi’nin bir araya gelip gelmediği sohbetler yapıp yapmadığı ile ilgili olan eleştiridir. 1. ve 2. sezonda diziyi takip edenlerin bildiği gibi İbnü’l Arabi ile Ertuğrul Bey sık sık bir araya geliyorlardı. Bu buluşalar genelde Ertuğrul Bey’in hayatıyla ilgili bazı olay ya da durumları sorguladığı sırada gerçekleşiyor ve İbnü’l Arabi Ertuğrul Bey ile konuşup onun çini rahatlatıyordu. Dizi bu konu ile ilgili aldığı eleştiriler sonucunda İbnü’l Arabi ile Ertuğrul Bey’in direk olarak buluşmalarını ve sohbetlerini kaldırmış bulunmakta. Bunun yerine Ertuğrul Bey ilk iki sezonda olduğu gibi zor bir durum ya da olayla karşı karşıya olduğunda otağında uyuduğu sırada rüyasına İbnü’l Arabi gelerek Ertuğrul Bey ile konuşuyor ve onun içini bu şekilde rahatlatıyor. Açıkçası böyle bir gelişme dizinin işleyişi açısından olumsuz bir durum ortaya çıkarmamıştır denilebilir ve bunun yanında diziye farklı bir bakış açısı ve hava kattığı da söylenebilir.

Diriliş Ertuğrul dizisi ile ilgili bir diğer eleştiri noktası ise şudur Ertuğrul Bey’in ve o dönem yaşamış diğer tüm beylerin İslamiyet’in kabulü ile birlikte İslam dinine göre yetiştirildiği ve bu nedenle de tüm beylerin sağ ellerini kullandıkları fakat dizide Ertuğrul Bey karakterini sol elini kullandığı ve bu nedenle de dönemini doğru yansıtılmadığı şeklinde bir eleştiridir. Fakat bu konuyla ilgili olarak dizi ekibi Ertuğrul Bey karakterini canlandıran Engin Altan Düzyatan’ın solak olması gerekçesiyle böyle bir durumun oluştuğunu ve bu konuda bir değişikliye gitmelerinin mümkün olmadığını söylemişlerdir.

.
Bu eleştiriye ek olarak ilk sezonda ilk 10 bölüm içerisinde Selcan Hatun’un kullandığı kalpakla ilgili bir eleştiri yapılmıştır. Selcan Hatun’un saçları açık bir biçimde dolaştığı fakat bu şekilde dolaşmanın o dönem mümkün olmadığı şeklinde bir eleştiri yapılmıştır. Fakat Selcan Hatun saçları açık bir şekilde gezmemiştir, kalpağının iki yanını süslemek amacıyla eklenmiş örülü bir şekilde bulunan saçlar bulunmaktadır buda bu şekilde bir eleştirinin yapılmasına neden olmuştur.

Fakat dizi ekibi bu eleştirilerin önüne geçmek için ilerleyen bölümlerde bu kalpakta bir model değişikliğine gitmiştir. Dizinin bu kadar çok sevilip başarılı olmasının bir başka sebebi de dizi ekibinin bu eleştirilere kulak vererek eleştirilen önemli noktaların düzeltilmesi olabilir. Aynı zamanda oyuncu kadrosunun seçimi olarak da dizi çok başarılı işler yaratmıştır. Dizi ve dizi oyuncuları bu özellikleriyle birçok ödüle layık görülmüşlerdir.

Diriliş Ertuğrul dizisi  Doğan Grubu tarafından düzenlenen (olaylı) Altın Kelebek Ödülünü ve 16. Magazinci.com İnternet Medyası tarafından düzenlenen yılın dönem dizisi ödüllerini 2016 yılında almıştır. Mehmet Bozdağ 7. KTÜ Medya Ödül töreninde en beğenilen yönetmen ödülünü ve Engin Altan Düzyatan da birçok ödül töreninde en iyi erkek dizi oyuncusu, en iyi erkek oyuncu, en başarılı erkek oyuncu gibi ödülleri 2016 yılı içerisinde kazanmıştır. İzleyiciler ve halk tarafından sevilen ve çarşamba günlerinde birçok rekora imza atmış bu dizinin başarılarının bir şans olmadığı açıktır. Eğer sizde dönem dizilerine meraklıysanız kesinlikle bu diziyi takip etmelisiniz.

 

 

inceleme ekibi
02/02/2017

1631

kere okundu

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış.