Sosyal Medya Google Çevreci Olmaya Kararlı

Google Çevreci Olmaya Kararlı

2 yıl önce     Sosyal Medya
Google Çevreci Olmaya Kararlı

Ülkemizde pek geçerli olmasa da birçok yabancı ülkede çevreye verilen zararlar konusunda ciddi girişimler mevcut. Yabancı ülkeler birçoğunda Google gibi şirketlere farklı denetimlerden geçmekte, ürettikleri enerjinin kaynaklarını göstermekteler. 

Google'da çevreye zarar veren şirketlerden birisi haliyle. Dünyanın en büyük bilişim şirketi olan firma, sunucuları için elektriğe ihtiyaç duymakta ve bu elektriği nasıl elde ettiğininde hesabını vermek zorunda. Şirket yıl içerisinde sunucularını ayakta tutabilecek için enerjiye ihtiyaç duymakta, bu enerji de Gigawattlarla ölçülebilecek kadar büyük bir elektrik talebi gerek duymak demek oluyor.

Google'ın yıl içerisinde havaya karbon salınım miktarı her yıl denetimi yapılıp sorgulansa da tam olarak bu kadar enerjiyi nasıl ürettiği akıllarda soru işareti oluşturuyordu. Google her ne kadar çevreye duyarlı güneş santralleri, rüzgar santralleri kursa da, ihtiyaç duyduğu enerjinin son 10 yılda sadece %58'lik miktarını karşılayabildiğinden dolayı yeni arayışlara girmiş ve üzerinde çalışmaktaydı.

2018 yılının başlarında ürettikleri enerjiyi %100'e çıkarmak isteyen Google, bu yılın başına kadar enerji ihtiyacını iki katına çıkaracağını, bu konuda çok çalıştılklarını açıkladı. Şuan itibariyle Google 2.7GW olan çevre duyarlı enerjisini gelecek yıl arttırabilecekmi merak konusu. Google daha önceden de böyle hedefler koymuş ama pek olumlu sonuçlar alamamıştı.

1879

kere okundu

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış.