İnceleme Horizon Zero Dawn inceleme

Horizon Zero Dawn inceleme

3 yıl önce     İnceleme
Horizon Zero Dawn inceleme

Efsane oyunlardan biri olmaya aday olan Horizon Zero Dawn çoğu kişinin merakla beklediği oyun olmayı başarmıştı. Ve oyun çıkışını yapar yapmaz elimize ulaştı ve sizinle hemen sıcağı sıcağına paylaşım yapmak istedim. Oyunun senaryosu gerçekten çok farklı olarak nitelendirebilirim. Şöyle ki oyun gelecekte geçiyor, bundan 1000 yıl kadar gelecekte hem de. Herkes gelecekte neler olacağını zaman zaman düşünmeden edememiştir. İşte hayal gücümüzü biraz daha genişletecek oyunla beraberiz şimdi.

Oyun 3000'li yılların içerisinde geçmekte öncelikle. Yıllardır ortaya konan teoriler vardır sizde bilirsiniz ki, derler dünyayı ileride robotlar ele geçirecek. İşte oyunumuzun da senaryosunun bir bölümü bu şekilde açıkçası. Dünyamızı 3000'li yıllarda robot dinozorlar ele geçiriyor. Bazı noktalara çok fazla değinmeden geçmek en doğrusu fakat şunu söylemekte fayda var oyunun senaryosu ve sunumu gerçekten mükemmel.

.
Sıradanlaşmış filmler, sıradanlaşmış oyunlar gibi birçok kopya içerik mevcut hayatımızda. Bunlarda o kadar sıkıyor ki artık yüzüne bakmamıza bile gerek kalmıyor. Horizon Zero Dawn'da bu geçerli değil. Çünkü oyun içerisinde sürekli farklı olaylar anlık gelişiyor. Oyunda 1 dakika sonrasını kestirmek bile zorlaşıyor ve bu sizi büyülü bir gizemin içine sokuyor. İleriyi tahmin etmek bu sıkıcılığın arasında farklılıklar görmek gayet güzel.

Horizon Zero Dawn bir rol yapma oyunu bunun yanında oyun içinde kararlarımız ileride ki senaryoya etki edebiliyor. 3 Farklı seçenek mevcut bu karar sisteminde. Ya duygusal olup duygu yüklü cevaplar veriyoruz, ya zekamızı kullanıp zekice cevaplar verebiliyoruz ya da öfkemize yenik düşüp ona göre cevaplar veriyoruz oyun içerisinde. Bu sistem, yani oyunun içinde geleceğimizi kişiliğimizin değiştirmesi olarak tanımlayabileceğim sisteme örnek olarak aklıma son zamanlarda çıkmış en popüler oyunlardan biri olan Fifa 17 Journey Modu gelmekte. Fifa 17'nin senaryo modunda da karakterimizin röportaj esnasında verdiği kararlar onun kişiliğini etkiliyor ve senaryoyu bu şekilde şekillendiriyordu. Tam olarak Horizon Zero Dawn oyununda da buna benzer bir sistem mevcut.

Oyunda ki baş karakterimizin ismi Aloy. Birçok oyundan farklı olarak oyunda karakterimiz Aloy la daha bebekliğinden başlayan bir serüvenin içerisine giriyoruz. Bebekliğiyle kontrollerimiz bittikten sonra 6 yaşındaki haliyle ardından da büyümüş haliyle oyuna başlıyoruz. Açıkçası bu şekilde olması karakterimizle daha kolay bir bağ kurmamıza yol açmış. Oyundaki diğer karakterlerle de buna benzer durumlar olduğundan dolayı onlarla da bağ kurmada herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz.

.
Decima oyun motoru
hakkını veriyor gerçekten. Öyle ki oyunu oynayacak arkadaşlar dikkatli izlesinler bazı sahnelerde yakın çekim sahneleri mevcut. Bu sahnelerde karakterimizin gözleri, mimikleri ve yüzü ne kadar detaylandırılmış ve genelde oyunlarda bulunan ruhsuz karakter ifadesinin olmayışına dikkat etsinler. Karakterimizin gözlerinde ki canlılık bir gerçek bir insan gözüne bakarmış hissini yaratmaya yetiyor. Çoğu oyunla kıyasladığımızda şimdiye kadar ki en çok uğraşılıp detaylara önem verilip çizilen karakter olduğunu söyleyebilirim. Horizon Zero Dawn oyunda karakterlerle bağ kurup bizi o hissi yaratmak için elinden ne geliyorsa yapmış olduğunu söyleyebilirim.

Oldum olası oyunlarda Okçu olmayı sevmişimdir. İşte bu yüzden bu oyunu oynarken gerçekten zevk aldım. Oyunda ayrı ayrı 4 farklı silah mevcut. Bunlar mızrak, sapan, avcı ok/yay, nişancı ok/yay olarak ayrılmaktalar. Sapanla hedef aldığımız noktaya bombalar atabiliyorken diğer silahları daha etkin kullanıyoruz oyun genelinde. Ayrıca silahlar sıradan, efsane, mucizevi gibi seviyeleri mevcut. Fakat silah çeşitliliği her ne kadar beni tatmin etse de daha fazla olabilirdi diğer oyun severler için.

.
Kıyafetler
için tam tersine envanter listemiz gayet geniş bir liste olarak karşımıza çıkıyor. Gene silahlar da olduğu gibi kıyafetlerinde seviye sistemleri var. Nadir, efsane gibi seviyelerde bulunuyor. Envanter üretim sistemine de biraz değinecek olursak. Eşyalarda kıyafet geliştirmeyi unutun böyle bir şey söz konusu değil. Onun yerine iksirlerimizi geliştirebiliyoruz gibi. Son olarak oyun içerisinde bazı bulduğumuz eklentileri silahımıza takıp silahımızın gücünü %6, veya %10 gibi seviyelerde arttırıp daha güçlü hale getirebiliyoruz.

Oyunda yetenek ağacıda söz konusu. Seviyemizi yükselttikçe yeni yeteneklerimiz ortaya çıkıyor. Bu yetenekleri de dağıtmamız gerekiyor. Dağıtabileceğimiz 3 seçenek mevcut bunlardan ilki Gizlilik, ikincisi Yay/Ok, üçüncüsüyse hazine artışı. Son söylediğim özellik ganimetlerin artışı konusunda bize yardımcı olan yeteneğimiz oluyor. Oyunda tüm yetenekleri açmak için 65 seviyelerde olmanı gerekmek ve 36 yetenek toplamda bulunmakta.

.
Oyundaki görev sistemine değinecek olursak, 9 adet görevimiz mevcut. İlk olarak ana görevler, bunlar oyunun senaryosunu yaşamaktayız. İkinci görev sistemiyse, yan görevler bunlarda da maalesef hepsi aynı öyle ki sürekli farklı karakterlerle benzer görevler yapmak can sıkabiliyor. Diğer görevlerinde üzerinden şöyle bir geçecek olursak; haydut kampı, ayak işi, tallneck, avcı, zindanlar, tehlikeli bölge ve öğretmen şeklinde ayrılıyorlar. Eğlenceli olarak nitelendirebileceğim görevler haydut kampı, ayak işi, tehlikeli bölge gibi görevler sağa sola koşturup verilen görevleri tamamlamaya çalıştığımız görevler oluyorlar.

Tallneckse haritanın belli başlı noktaları karanlık olarak gözükmekte, bu karanlık noktaları açmak için bazı noktalara tırmanıp bu noktalardaki haritaları açmamıza sağlayan görevler arasında yer alıyor. Evet görevlerden çok fazla söz edemedik, çünkü birazcık sıkıcı kalmış bazıları o yüzden hemen üzerinden geçip oyunun diğer yönlerine bakalım.

.
Evet hepimizin beklediği bölüme geldik. Oyunun oynanış bölümüne, Horizon Zero Dawn oyununda 2 farklı saldırma biçimi söz konusu. Bunlardan ilki gizlilik ikincisi ise agresif bir şekilde düşmana saldırma. Oyunun temeli gizlilik diyebiliriz rahatlıkla, çünkü agresif bir şekilde düşmanımıza atağa geçersek oyundaki karakterler zamanla kendini geliştiriyor ve bizim gücümüz ne kadar iyi olursa olsun bizi alt edebiliyorlar. Gizlilikten kastım Hitman oyunuyla direk örnek vermek istiyorum. Hitman oyununda nasıldı, arkadan düşmana yaklaşıp değişik değişik yöntemlerle düşmanımızı yok edebiliyorduk. Aynı bunda da farklı biçimlerde düşmanımıza yaklaşıp, tuzaklar kurup stratejik bir şekilde yok edebiliyoruz. Oyunda agresif bir yapıyla oynarsanız düşmanlarınız olan makinelerin zayıf noktalarını bilmelisiniz, buna göre ataklar yapmalı ve hata yapmamalısınız çünkü düşmanlarımızın seviyeleri oldukça iyi olanlar mevcut bu düşmanlarda bize oldukça hasarlar verebilmekteler.

Horizon Zero Dawn kamera sistemi şuanlık ciddi anlamda sıkıntılar yaşatıyor. Oyuna ilerleyen zamanlarda umuyorum güncellemelerle bu problemi çözeceklerdir. Şöyle ki oyunda dinamik kamera yapısı mevcut. Bu dinamik kamera yapısında karakterimizin sağ omzundan veya sol omzundan bakabilmemize imkan tanıyor. Buraya kadar her şey güzel fakat örneğin sağ omzundan baktığımızda farklı noktalara bakabiliyor karakterimiz. Bu da can sıkıcı olabiliyor, daha da sorunun büyük oluşunun nedeni bazı oyunlarda bunu ayarlayabiliyorduk menüde ayarlar bölümünden fakat Horizon Zero Dawn da böyle birşey şimdilik söz konusu değil.

.
Son olarak oyunun grafiklerine ve performansına geldiğimizde, PlayStation 4 Pro ile test ettiğimiz oyunun grafikleri oldukça renkli ve bu sene gördüğüm en canlı tonlar diyebilirim. Öyle ki karakterimizdeki ve etrafımızdaki detaylarla baya bir zaman harcanmış ve grafik sever oyuncular için tamamen tasarlanmış diyebiliriz. Oyun 30 Fps ile oynadığımızda performansta düşüşler yaşansa da rahatsız edecek seviyeler de değil kesinlikle. Keşke oyunun 60 Fps olmasını dilerdim. Herhalde oyunun çok az eksi yönü var bir tanesi de bu olsa gerek demeden edemiyorum. Bu yüzden performansa da biraz zaman ayrılıp geliştirilseydi daha da oyunumuz mükemmel olabilirdi. Evet yazımızın sonunda oyunu kesinlikle tavsiye ediyorum. Çok beklediğimiz ama bir türlü çıkmayan oyunlar var ya, bu o oyunlardan değil. Çok beklediğimiz ve beklediğimize değecek olan oyun bu kesinlikle. Şimdiden harika grafiklerle renkli oyunlar diliyorum size...

+ Kompleks ve heyecanlı savaş
+ Düşman düşman tasarımları
+ Karakter Tasarımları
+ Geçmiş ve geleceği etkili harmanlanması
+ Etkili karakter gelişimi
+ Detaylı yüz tasarımları
+ Enteresan Senaryosu

- Kamera açıları
- 30 Fps
- Yan Görevlerin tekrar etmesi

İnceleme Ekibi Puanı : 9 

 

inceleme ekibi
21/02/2017

9629

kere okundu

  1. Avatar efso
    efsane oyun horizon zero dawn gelde oynama lan
    2 yıl önce