Sosyal Medya İnternet Sitelerinde Gezinirken Madencilere Dikkat Edin!

İnternet Sitelerinde Gezinirken Madencilere Dikkat Edin!

3 yıl önce     Sosyal Medya
İnternet Sitelerinde Gezinirken Madencilere Dikkat Edin!

Dijital madencilik son 4 yılda en çok gelişen sanal ekonomilerden biri oldu. Madencilik sektörü takip edilmesi imkansız olması ve bu sanal paranın nasıl kullanıldığının bilinmezliği çok fazla talep görmesini ve birçok coin çeşidinin kullanılmasına yol açtı. Bunun üzerine performanslı bilgisayarlar algoritmayı hızlı bilgisayarlar alındı, madencilik yapıldı kazançlar elde edildi, coin alındı satıldı vs.

Bu işten kazanç sağlayanlar yetinmedi ve başka insanlarında işlemcilerini kullanıp para kazanmaya karar verdiler.  Son zamanlarda bu kadar popüler olan ve para kazandıran bir sektörün doğması üzerine sadece kendi kurdukları sistem dışına çıkıp başka bilgisayarların güçlerine de ihtiyaç duyan kişiler internet siteleri kurdular veya internet sitesi sahipleri olarak kötü işler yaptılar. Madencilikte en önemli unsur olan İşlemci ve Ekran kartı gücünü dışarıdaki insanlardan almak isteyen site sahipleri, kullanıcılarının iznine gerek duymadan işlemcilerini kullanabiliyorlar.

En çok tıklama alan torrent sitelerinden biri olan “The Pirate Bay” geçtiğimiz günlerde bu yöntemi kullanarak birçok bilgisayarın gücünden faydalandığı, izinsiz madencilik yaptığı anlaşıldı. Bunun üzerine Google devreye girdi ve “minerBlock” isimli bir eklenti yayınladı.

Bunun gibi sitelerden korunmak ve bilgisayarlarını korumak isteyen kullanıcılar minerBlock sayesinde madencileri bilgisayarlarından uzak tutabiliyorlar. Bu eklenti sayesinde işlemcilerinize erişimi sağlayamıyorlar.

Şuanlık bu duruma sadece Google el attığı için Firefox’ta böyle bir eklenti yok. Ama ilerleyen günlerde Firefox’ta böyle bir eklenti ile kaçak madenciliği engelleyeceğini düşünmekteyiz…

İzinsiz madenci siteleri nasıl anlayabiliriz? Sorusunun cevabına gelecek olursak, eğer herhangi bir siteye girdiğinizde bilgisayarınızdan anormal derecede ısınma, fan hızında artış, kasma, donma gibi bilgisayarınızı yoran aktivitelere rastlıyorsanız, hemen CTRL+ALT+DEL yapıp paneli açmalı ve pc’nin performansına göz atmalıyız. Anormal değerler var ise siteyi terk etmeliyiz.

1866

kere okundu

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış.