İnceleme Life is Strange inceleme

Life is Strange inceleme

3 yıl önce     İnceleme
Life is Strange inceleme

Dontnod Entertainment tarafından geliştirilen ve SquareEnix tarafından yayımlanan interaktif zamanlı bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. PC, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360 – One platformları için hazırlanmış bir oyundur. Oyun belirli aralıklarla bölümler halinde 30 Ocak 2015 (birinci bölüm) ile 20 Ekim 2015 (beşinci ve son bölüm) arasında çıkmıştır.

Oyunda oyunun konusu Maxine Coufield adında lise öğrencisi bir kız üzerinden yürümektedir.Maxine oyunun başında kendisini büyük bir hortum sonucunda yıkılmış bulunan bir deniz fenerinde uyanırken bulur. Sonrasında ise birden bire okulda fotoğrafçılık dersinde uyanır. Maxine fotoğraf çekmeyi çok seven, ilgisini çeken her şeyi fotoğraflamak isteyen ve okulun kızlar yurdunda kalan bir öğrencidir. Buraya kadar her şey normaldir fakat Maxine bunların yanı sıra zamanda yolculuk yapabildiğinin farkına varır ve bu nedenle yaptığı her şey bir kelebek etkisi yaratmaktadır. Zamanda yolculuk yaptığını ise şu şekilde anlamıştır.

.
Fotoğrafçılık dersinde uyandığında zil çalmaktadır ve tuvalete gider. Burada birinin bir kızı silahla öldürdüğünü görür ve birden geçmişe fotoğrafçılık dersine döner ve tam bu sırada zamanı geri sarabildiğini fark eder.Maxine’in tüm eylem ve davranışları öyküyü etkilemektedir ve her seferinde zamanda yolculuk yaptığında bu durum sürekli olarak yinelenmektedir. Birçok eleştirmen ve oyuncu tarafından beğeni toplamayı başarmış olan oyun Temmuz 2015’te 1 milyonun üzerinde satmıştır.

Oynayış olarak Life İs Strange 3. kişi bakış açısıyla oynanan bir oyundur. Oyunda geçen zamanı geriye sarmamızı sağlayan bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde oyuncular istedikleri zaman zamanı belli bir süreliğine geri alabilmektedirler. Oyuncular bölümleri geçebilmeleri için bazı bulmacaları çözmektedirler. Bunu çevreyi inceleyerek ve değiştirerek başarmaları gerekmektedir. Bu arada kafa karışıklığını gidermek için bir konuya açıklık getirilmelidir oda şudur. Oyuncu zamanda yolculuk yaptığında o zamana kadar etraftan topladığı tüm ögeler envanterinde sanki zamanı geriye almamış gibi bulunmayı sürdürmektedir.

.
Oyuncular bunun dışında diğer karakterlerle iletişime geçebilirler bu iletişimlerinin sonucunda ise kısa ya da uzun vadede olumlu ya da olumsuz bazı sonuçlar ortaya çıkacak bu da hikayeyi etkileyecektir.

Oyunda gitar çalmak, çiçek sulamak, posterleri incelemek gibi birçok şey özgürce yapılabilmekte bu da oyuna olan beğeniyi fazlasıyla arttırmaktadır. Oyunun senaristliğini  Christian Divine ve Jean – Luc Cano yapmıştır.

1. Bölüm : Koza 30 Ocak 2015 ( Maxine zamanı bükebildiğini keşfeder ve en yakın arkadaşı Prince’yi kurtarır. )
2. Bölüm : Zaman Kalmadı 24 Mart 2015 ( Maxine depresyona girmiş bir arkadaşını kurtarır. )
3. Bölüm : Kaos Teorisi 19 Mayıs 2015 ( Maxine ve Prince fotoğrafçılık öğretmenlerinin sırlarını öğrenirler. Maxine aynı zamanda yieni bir yeteneğini daha öğrenir ve zamanda daha fazla ileriye giderek Prince’nin babasını ölümden kurtarır. )
4. Bölüm : Karanlık Oda 28 Temmuz 2015 ( Maxine ve Prince karanlık odanın sırrını çözerek Rachel’in kayboluşunun ardındaki sir perdesini aralıyorlar. )
5. Bölüm : Polarize ( Maxine tüm olanların aslında kendisinden kaynaklandığını anlıyor ve fotoğrafçılık hocası ile en yakın arkadaşı Prince’yi kaybediyor. )

.
Oyun birçok dalda ödüle kavuşmayı başarmıştır. İlk oyunuyla birçok başarıya imza atmayı başaran oyunun ikinci sezonunun da kesin olarak tarih verilmemesine karşın çıkabileceği geliştirici ekip üyeleri tarafından paylaşılmıştır. Oyun hakkında paylaşılan bir başka bilgi ise farklı karakterler ve farklı mekanlarda aynı tema üzerinden bir oyun olabileceği şeklindedir. Oyunu sevenler tarafından ikinci oyunun çıkması merakla beklenmektedir.


İnceleme Ekibi Puanı : 7


 

Life is Strange Minimum Sistem Gereksinimleri
Windows : 7 veya 8
İşlemci : İnterlCore 2 Dou E4400 2.0 GHz veya AMD Athlon 64 x2 Dual Core 3800+
Ekran Kartı : NvidiaGeForce 315 512 MB ya da AMD Radeon HD 5450 512 MB
Ram : 2 GB harddisck 3 GB 
Directx : 9

inceleme ekibi
09/02/2017
 

9671

kere okundu

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış.