İnceleme NieR: Automata inceleme

NieR: Automata inceleme

3 yıl önce     İnceleme
NieR: Automata inceleme

Nier Automata ile kıyamet sonrası oluşan Dünyaya adım atıyoruz. Harap olan Dünyanın gelişmiş android canavarların eline geçtiğini, androidlere karşı bitmek bilmeyen bir savaşın başladığına şahit oluyoruz. Gelecek ne kadar değişeceğini Nier Automata sayesinde keşfe çıkarak anlıyoruz.

Automata bize iyi yürütülmüş ve iyi işleniş dövüş sistemi sayesinde oyun içerisinde bitmek bilmeyen aksiyon sahnelerine girişmemizi sağlıyor.Oyuna başlangıcında bizi çok şaşırtan ise, 2B grafiklerle oyuna başlayıp düşman robotlarına karşı havada verdiğimiz savaş yer alıyor. Dünyanın yok edilmesini önlemek ve her şeyi yoluna koymak için androidlere karşı savaş vermemiz gerekmekte. Bu savaş Dünyanın yaşanmaz bir hal alıp, insanlığın Ay'a göç etmesine yol açıyor. Dünyamızı kurtarmak ve cinayetler işleyen makinelere son vermek bizim en birinci görevimiz.

.
Karakterimizi ilk gördüğümüz sahne kılıcını yavaş yavaş çekişi oluyor. Kılıcın keskinliğini görünce anlıyoruz ki, bu savaş çetin ve zorlu yollardan geçecek. Böyle zorlu bir savaşta oyun tarafından bize tanınan imkan ise, muhteşem özelliklere ve güzelliğe sahip kılıç ustası bir kadın karakter kontrol edebilme imkanına sahip oluyoruz.

Oyun içerisinde birçok boss mevcut, bu bosslar farklı şekilleri almış bilim kurguyu en dibine kadar yaşatabilecek cisimler veya yaratıklar. Öyle ki bir bakmışsınız oyuna yeni başlamanıza rağmen koskoca bir çarka karşı mücadele veriyorsunuz. Hem de tek bir keskin kılıçla devasa bir keskin çarkın işini bitirmeye çalışıyorsunuz. Yanımızda da 9S isminde bir android bize yardımlarda bulunuyor. Çok fazla etkisi oyun içerisinde bulunmasa da savaş içerisinde nesnelere veya yaratıklara karşı bize yardımlarda bulunabiliyor.

Karakterimiz oyun içerisinde hızlı ve zarif mücadeleleriyle muhteşem görselleri bize en iyi şekilde yansıtıyor. Ayrıca geniş bir silah yelpazesine sahibiz, birden çok silah sayesinde hızlı ve güçlü saldırılarda bulunup düşmanımızı savunmasız bırakıp hızlıca yok edebilme imkanı bulabiliyoruz. Hızlı ve zarif oluşu, fazlasıyla geniş silah seçeneğimiz olması gibi seçenekler bir araya geldiğinde benzersiz gösterişli animasyonlar ve daha da önemlisi düşmanlarımıza çok daha fazla zarar verebileceğimiz sahneler ortaya çıkıyor. Saldırıya geçtiğimizde bizi birden çok kombo karşılıyor. Oyun içerisinde geçtiğimiz bölümlerde bu komboların bir çoğunu öğreniyoruz veya oyun tarafından öğretiliyoruz. Bu kombolar sayesinde atağımız ve savunmamız çok daha etkili hal alıyor.

.
Yanımızdaki arkadaşımızın da güçleri bize oyun içerisinde önemli katkılarda bulunmakta. Manevi olarak ta bize karşı çok duyarlı kendisi. Her konuda bizi aydınlatıyor ve savaşlar esnasında sürekli yardımlarda bulunuyor. Karakterimizin oyunun başından beri leveli mevcut, bu level arttıkça diğer oyunlarda ki gibi güçlerimizde de artışlar oluyor. Aynı zamanda ilerleyen bölümlerde yanımızda savaşacak başka karakterlerde mevcut oyun içerisinde. Bu karakterler bize yolculuğumuz boyunca önemli katkılarda bulunuyor. Özellikle oyun içerisinde sürekli savaştığımız yaratıklar devasa boyutlarda ve zorlu olduğu için yan karakterlerden oldukça yararlanmamız gerekiyor.

Karakterimizle hep mucizevi işler yapmaktan ve düşmanlarımızı nasıl yendiğimizden sürekli bahsettik. Peki ya ölürsek oyun içerisinde ne oluyor? Bu sorunun cevabını hemen verelim. Eğer kendimizi onarmak için eşyalarımız tükendiyse ve düşman robotları tarafından öldürüldüysek hiç bir şansımız kalmadıysa, üzgünüz ki son öldüğünüz seviyeye dönemez ve kazandığınız tüm deneyim puanlarını kaybetmiş olursunuz.

.
Oyun sizi son bölüme getirmeye itiyor desek yeridir. Çünkü son bölümü görüp oyunu %100 olarak tamamlayıp, Dünya'ya ve insanlığa neler olduğunu öğrenmek istiyorsunuz. Alışılmışın dışındaki tasarımlar ve farklı oyun yapısıyla Nier Automata diğer savaş oyunlardan farkını ortaya koyuyor. Grafik ve animasyonlarda çok farklı bir yapıya sahip olan oyun, özellikle karakterimizin çiziminde ayrı bir boyuta ulaşmış durumda. Zaten oyunumuzda boyutlar arasında ilerlemekte olduğundan dolayı bu detaylandırma pekte şaşırtmasa gerek. Her bakımında muhteşeme yakın olan Nier Automata, bilim kurgu ve uzak doğu seven arkadaşlara tavsiye ediyoruz.

Kılıcınızın keskinliğini düşmanlarınız üzerinde test etmeye hazırmısınız?

+ Farklı Hikaye yapısı
+ Şık sunum
+ Muhteşem kombo sistemi
+ Dinamik savaş yapısı

- Yan görevlerin fazlalığı
- Her kesime ihtap etmemesi


İnceleme Ekibi Puanı: 8 

Nier Automata Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim sistemi: Windows 7 /8.1 /10 64bit
İşlemci: Intel Core i3 2100 veya AMD A8-6500
Bellek: 4 GB RAM
Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 770 VRAM 2GB veya AMD Radeon R9 270X VRAM 2GB
DirectX: Version 11
Depolama: 50 GB boş alan
İşletim sistemi: Windows 8.1 /10 64bit

Nier Automata Minimum Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşlemci: Intel Core i5 4670 veya AMD A10-7850K
Bellek: 8 GB RAM
Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 980 VRAM 4GB veya AMD Radeon R9 380X VRAM 4GB
DirectX: Version 11
Depolama: 50 GB boş alan

 

oyun inceleme
21/03/2017

1294

kere okundu

 1. Avatar mrsmith
  karakter tasarımı harika ama harita bir facia
  3 yıl önce
 2. Avatar nier
  aldım, oynadım, sevemedim, sevemeyeceğim.
  3 yıl önce
 3. Avatar alizade
  oynadığım en iyi oyunlardan biri.
  3 yıl önce