İnceleme Phoning Home inceleme

Phoning Home inceleme

3 yıl önce     İnceleme
Phoning Home inceleme

Phoning home son zamanlarda popüler olan hayatta kalma oyunlarından biri. Bu oyunu diğer oyunlardan ayıran en büyük özellik, bir robotun hayatta kalmasıyla alakalı olması. Hayatta kalmaya çalıştığımız robotumuzun ismi ion. 

Ion oyunda kendi uzay gemisiyle yolculuk yapan yalnız bir robot. Hikaye klasikleşmiş bir şekilde uzayda yolculuk yaparken yaşanıyor. Uzayda yolculuk yapan robotumuz bir kaza sonucu bilinmeyen bir gezegene zorunlu bir iniş yapmak zorunda kalıyor. Bu gezegende gemiyi tamir etmek ve hayatta kalmak ilk hedefi oluyor. Fakat hayatta kalıp bu parçaları ararken robotumuz ilerleyen zamanlarda başka bir dişi robotun olduğunu gezegende fark ediyor ve durum duygusallığa doğru yol alıyor.

.
Bu oyunu incelemek istememizin en büyük nedeni, hatırlarsınız ki geçtiğimiz senelerde wall-e adlı bir animasyon filmimiz vardı. Bu oyunda ki robotumuz da wall-e nin hikayesine benzer bir oyunla karşımıza çıkmakta. Bu yüzden bizim ilgimizi çekti ve inceleme kararı aldık. Şimdi incelememize devam edelim.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi uzayda yolculuk yaparken, uzay gemimiz ciddi hasarlar alır. Motor bölümünde ve diğer bölümlerden hasar alıp zorunlu iniş yaptığımız uzay gemimizden ayrılarak, hem yaşamak hem de uzay gemimizi tamir etmek için yola koyuluyoruz. Oyunun ilk saniyelerinde oyunla ilgili hem bilgiler hem de tuş takımıyla ilgili basit yardımlar yapmaya başlayan oyunumuzda, robotumuzla geminin kapısını açtığımızda bizi yeşillik ve kayalarla kaplı güzel görünüme sahip bir doğa bekliyor. Fakat ne yazık ki uzay gemimiz ciddi hasar almış ve etrafı alevler çevrilmiş bir vaziyette olduğu için oradan uzaklaşıyoruz. Robotumuzun ayakları olmadığı için her yere hafif yerden yükselerek ilerliyoruz, bu esnada oyun hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor. İlk olarak bize yakıtımız olmadığını ve yakıt bulmamız gerektiği ile ilgili sırasıyla görevler veriyor, bizde hemen bu görevleri karşılamaya çalışıyoruz.

.
Şimdi ilk görevimiz söylediğimiz gibi yakıt bulmak. Yakıtımız azalıyor ve ekranın sol altında sürekli yakıt az yazısı yer alıyor.  Oyun açık dünya olduğu için koskoca bir haritaya giriş yapıyoruz ve yerden hafif yükselerek bir noktadan diğer noktaya havalanıyoruz tabiri caizse. Robotumuzla ne aradığımızı bilmez şekilde gezinirken bir yandan oyun bize sol üst panelde bilgiler vermeye devam ediyor. Ne bulmamız gerektiğini veya ne ile neyi birleştirirsek istediğimiz ürünü elde edebileceğimizi açıklıyor. Gezinirken ilk önce mantar benzeri yiyecekler bulup topluyoruz, ardından yaprağımız eksik olduğunu görüyor ormana doğru gidip yaprak bulma arayışına giriyoruz. Ormanın derinliklerine doğru ilerlerken sağdan soldan bulduklarımız topluyoruz. Ama diğer yandan oyun hala yakıtınız az uyarısıyla bizi germeye devam ederken üstüne yağmur damlaları havadan dökülmeye başlıyor, tam yakıtımız bitecekken aradığımız yaprağı buluyor ve topluyoruz. Ardından bulduklarımızı birleştirme olayına giriyor ve gerekli birleştirmeleri yapıyoruz. Birleştirme bölümüne sık sık gireceğiz çünkü sürekli yaprak, mantar, alet, taş vs. bulmamız gerekecek ve bunları birleştirip kendimizi tamir edebilecek veya yakıt, pil gibi işimize yarayacak ürünler ortaya koyacağız. Ayrıca her gördüğümüzü topladığımızdan dolayı üzerimizde ağırlık birikecek bu ağırlığı azaltmak için birleştirme yapmamız gerekiyor kesinlikle. Oyunda ion robotumuzla gezinmeye devam ediyoruz, her yeşil günlük güneşlik başlayan oyunumuzda birden bire yağmur bastırıyor ve akşam olmaya başlıyor. Akşam olduğunda robotumuzun gözlerindeki ışıklar açılıyor ve karanlığın içinde yol almaya çalışıyoruz.

.
Haritada yolumuzu bulmak için ekranın üst kısmında bir pusula mevcut buradan yönümüzü kestirebiliriz. Ekranın sol altında oin'in can puanları mevcut burada da hem yakıt durumumuzu görebiliyor hem de tamir puanlarımız yer alıyor. Yakıt gezindikçe azaldığı için sürekli etraftaki bitkileri toplamamız gerekiyor, Tamir ise hasar aldığımız yerler olabiliyor. Kayaların üstüne çıkıp inerken veya ateşler içinde olan bölgeler mevcut. Bu bölgelerin yanından geçerken robotumuz oin etkileniyor ve fazla ısıdan dolayı hasar alıyor bunları tamir etmemiz gerekmekte.

Oin le dağ tepe gezmeye devam edelim tekrardan ara vermeden, bir yandan toplamaya da devam ediyor es geçmiyoruz hiçbir bitkiyi tabi ki. Kendi gemimizden baya bir uzaklaştıktan sonra bir başka gemi olduğunu karşıda görüyoruz. Gemiye doğru hemen hareketlenip içine girdiğimizde, gemideki robot tanıma sistemi bizim geminin sahibi olmadığını, geminin sahibi bir dişi robot olduğunu söylüyor ve sadece o gemiyi kaldırabilecek olan o dişi robot olduğunu belirtiyor. Bizde bunun üzerine dişi robotu aramaya koyuluyoruz.

.
Dişi robotumuzu ararken karşımıza efsanevi yaratıklar, hayvanlar çıkıyor. Taşların üzerinden geçerken birden karşımızda beliren devasa büyüklükte ki taş adamdan tutunda, muhteşem güzellikleri olan göğe uzanan ağaçlar yada gökyüzünden uçan ejderha benzeri yaratıklar görüyoruz yolculuğumuz boyunca. Bu yaratıklar bize zarar verme potansiyelleri var bu yüzden yeterince uzak durmazsak robotumuzun yaralanmasına veya tamamen ölmemize yol açabiliyor. Elimize bulduğumuz malzemeleri birleştirerek silahlar yapıp bu yaratıklara uzaktan ateş edebiliyoruz, ama tavsiye etmem çok fena vurup bize hasar verebiliyorlar.

Ardından kayalıkların arasında bir alana iniyoruz burada bize seslenen dişi robotun sesini duyuyoruz. Bize 'beni duyan var mı' 'sesi mi duyan var mı ' şeklinde imdat çağrısı gelen yere gitmeye çalışıyoruz. İşte onu bulduk sesler yakınlaşıyor ve dişi robotu bulduğumuzu hissediyoruz.

Dişi robotu bulduktan sonra karşısına geçiyor ve biraz sohbet ediyor iki robotumuz ve dişi robotun bazı ihtiyaçları olduğunu görüyoruz. Taşlarla çevrili bir yerde sıkışıp kaldığını ve çıkamadığını anlıyoruz. Dişi robot bizim gibi havalanamıyor sadece tekerlekleriyle bir noktadan bir noktaya gidebildiğini fark edip, daha önce topladığımız bir sürü nesneyi birleştirip mıknatıs etkisi yapıyoruz ve onu yukarıya doğru çekiyoruz. Artık o da düz bir yerde bizim arkamızdan bizi takip edebilir. Bu arada dişi robotun ismini öğrenmiş oluyoruz. Dişi robotun ismi 'ani'. Hadi ani gidelim diyerek yolumuza devam ediyoruz.

.
Yol boyunca arkadaşlık kuran robotlarımızla  yolda gördüklerimizi oyunun başından beri olduğu gibi toplamaya devam ediyoruz. Ve bizi ormanlık bir alandan sonra çölleşmiş topraklarla karşılaşıyoruz. Arayışımıza Ani ile devam edip gerekli görevleri yapmaya devam ediyoruz. Oyun hakkında daha fazla detay vermeyelim ve oyunun konusundan daha da söz edip siz oyunculara bırakmakta fayda var.

Oyunu incelememiz sonucunda, grafik olarak tatmin edici grafiklere sahip olduğunu görüyoruz oyunun. Özellikle sürekli değişen hava koşulları bizi zorlu ve kolay koşullar olduğunu gösteriyor. Her ne kadar Wall-e animasyonuna benzese de oyun bir hikayeye sahip. Hikayenin bir kısmına değindik tecrübelerimizle, size bilgiler vermeye çalıştık. Doğada gezmek zevkli ama nereye gideceğimizi sadece küçük bir pusula bize yardımcılık etmesi, bol bol gezinmemize sebep oluyor bu da ara ara can sıkıyor. Seslere göz atacak olursak, robotumuzun sesi o alışagelmiş robot sesine benzemiyor, normal insan sesi olduğu çok açık belli oluyor, onun haricinde doğa sesleri yeterli denebilecek kalitede. Oyun bize bilgi aktarırken ara ara yetersiz kalıyor, hangi malzemeden tam olarak nasıl yapacağımızı detaylı anlatılmamış ve biraz bizim bulmamız istenmiş buda zaman harcamamıza, kafa yormamızı oyun bizden istiyor. Hikaye, Görüntü ve Ses yeterli bir oyun olan phoning home, hayatta kalmayı seven ve farklı bir tat aramak isteyenler için senaryolu bir oyun sunmuş bize geliştiriciler. Her ne kadar oyun vasat olmasa da, yeterince iyi yanı tek olan nokta bir robotu hayatta tutup, bir başka robotla duygusallaşan bir hikayeye her şeyin dönüşmesi denilebilir. Bir başka oyun incelememizde görüşmek üzere..


İnceleme Ekibi Puanı: 7 

Phoning Home Minimum Sistem Gereksinimleri
CPU : Intel Core i3 / AMD, 2.5 GHz
RAM : 4 GB
OS : Windows XP / 7 / 8.1 / 10
Video Card : Shader Model 3, 2 GB video memory
Free Disk Space: 10 GB

Phoning Home Önerilen Sistem Gereksinimleri
CPU : Intel Core i7 / AMD FX-8350, 3.4 GHz
RAM : 8 GB
OS : Windows 7 / 8.1 / 10 (64-bit)
Video Card : NVIDIA GeForce GTX 780 (3 GB) / AMD R9 290 (4 GB)
Free Disk Space : 10 GB

inceleme ekibi
16/02/2017

1045

kere okundu

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış.