İnceleme Sniper 4 Elite inceleme

Sniper 4 Elite inceleme

3 yıl önce     İnceleme
Sniper 4 Elite inceleme

Sniper Elite 4 etkileyici görsellerin yer aldığı giriş bölümünden sonra Sniper Elite 4'e başlıyoruz. İlk saniyeden itibaren Sniper Elite 4 harika grafiklerinin olduğunu bize kanıtlarcasına bir video ile başlıyor. Bu videoda oyunun ne zaman başladığı, hangi ülkelerde savaşların olduğunu ve o zamanki dünyanın halini bize anlatıyor. Hikayemiz 1943 dünyasını bize anlattıktan sonra oyuna giriş yapıyoruz. Dünyanın kaderini değiştiren bu büyük savaşlarda, bizim rolümüz büyük savaşlardaki keskin nişancı olup savaşın kaderini değiştirmek.

Evet hızlı bir giriş yaptıktan sonra konuya dediğimiz gibi oyun bize 1943 İtalyasın da yaşamış bir keskin nişancının hikayesini anlatacak temel konumuz bu. Oyundaki videolar bittikten sonra oyunun kontrolü bize geçiyor ve İtalya'nın güney kasabalarından birinde muhteşem bir gün batımıyla oyuna başlıyoruz. İlk görevimiz Nazilerin önemli komutanlarından biri olan Albay Smith i ve onun yanındaki adamları öldürüp, Nazilerin üzerinde çalıştıkları roket hakkında bilgi alıp görevimizi en kutsal biçimde yerine getirmek olacak.  Açıkçası gün batımındaki ışıklar öylesine etkileyiciydi ki, şöyle 5 dakika kadar oyuna başlayamadım sağa sola bakındım ne kadar detaylı yaptıklarını ve atmosferi ne kadar iyi yansıttıklarını sezdikten sonra oyuna başlayabildim. Oyuna başladıktan sonra önümüze ilk çıkan adamı aynı Assassin's creed oyununda olduğu gibi sessiz ve sakin öldürmemizi istiyor oyun bizden. Şimdilik bir keskin nişancıdan çok bir suikastciymişiz gibi devam ediyoruz oyuna ve ilerliyoruz.

.
Şöyle bir silahları kontrol etmek istiyoruz ve hemen bakıyoruz nelerimiz var nelerimiz yok. Silah menüsünü açtığımızda silah arayüzümüzün oldukça geniş olduğunu görüyoruz. Tnt bombalarından tuttunda, mayınlar, çift silahlar, taramalı silahlar ve keskin nişancı tüfeklerine kadar birçok silah imkanı tanınmış bize. Ayrıca silah konusuna değinmişken size bir bilgi daha vereceğim. Çoğu oyunda bir sürü silahımız vardır ama karakterimiz üzerinde o silahları göremeyiz, kullanmak istediğimizde kullanabiliriz ama karakterimizin üstünde değildir o silah. Fakat Sniper 4'te öyle değil, geliştiriciler bu konuda dikkat etmişler özen göstermişler, hem silah değiştirme hızını makul şekilde ayarlamışlar hem de silahları sırtımızda asılı olmasını sağlamışlar. Bu sayede üzerimizde kaç silah var ve küçük detayları da bu sayede görebilmiş oluyoruz. Oyunumuza devam etmeye devam ettikçe grafiklerde yer yer ışıklar efektlerinde çok  küçükte olsa bozulmalar olabiliyor, gölgelerimiz veya yapılardaki gölgeler bazı noktalarında sıkıntılar olduğu gözümüze çarpı veriyor. Fakat öyle abartılacak kadar değil, dediğimiz gibi çok küçük noktalar bunlar ilerleyen sürelerde düzeltileceğine şüphemiz yok. Oyuna devam ettikçe bazı yıkılma, dağılma gibi efektler kullanmış geliştiriciler, yanından geçerken herhangi bir yapı yıkılabiliyor taş yığını önümüze düşebiliyor bir anda.

Keskin nişancıysak hemen bir nesnenin arkasına geçip saklanmalı veya bir kuleye çıkıp oradan etrafı gözetip en doğru zamanı beklemelidir dimi. Bizde öyle yapıyoruz oyundaki ilk kuleye tırmanıp tüm düşmanı süzüyoruz. Her düşman adamının yerini tespit ettikten sonra her önümüze gelene sıkmıyoruz tabi ki. Bunun yerine oyundaki bazı akıllıca noktalara sıkıp tek kurşunla birden fazla düşman askeri öldürmek mümkün. Mayınlarla dolu bir kutuya sıkmak en doğru seçim olduğunu görüp, tek kurşunla 3 adam alıp yerimizi hemen değiştirmek için o bölgeden uzaklaşıyoruz.

.
3 adamı indirip, yerimizi değiştirsek te adamlar aptal değiller direk bizi arıyorlar ve buluyorlar. Her ne kadar keskin nişancılıkta karakterimiz muhteşem atış yetenekleri olsa da yakın çatışmalarda aynı sözleri söylemek güç. Bu da bana göre oyuna iyi işlenmiş keskin nişancılık ta iyi olan biri yakın çatışmalarda o kadar iyi olamayabilir.

Ayrıca oyunda tek keskin nişancıda biz değiliz. Bİzim gibi düşman askerlerinde de keskin nişancıları var. Onlarda bizi didik didik arıyorlar ve gördüğünde indirmek için fırsat kovalıyorlar. Bize atış açıldıkça her oyunda ve gerçek yaşamda olduğu gibi sağlığımızda eksilmeler oluyor ve yaralanıyoruz. Hemen ilk yardım çantamızla kendimizi iyileştirmeye ve bir nebze olsun iyileştirmeye çalışıyoruz. Keskin nişancı olarak dediğimiz gibi en güzeli saklanmak , ve en iyi konuma gelince ateş etmek. Bu yüzden hemen ilk gördüğümüz çimenlerin arasına  dalıyoruz ve uygun zamanı bekliyoruz. Olurda bir uçak geçer veya bir araç geçerse aracın motor sesi bize siper olur ve sıktığımız mermiden patlayan barutun sesi de bir o kadar duyulmaz diye bekliyoruz. Herhangi bir uçak geçmesini bekleye dururken çimenlerin arasında saklanmış vaziyette, hem de boş durmayıp oyunun haritasını ve diğer özelliklerini kontrol ediyorum. Harita bölümü diğer bir çok oyuna göre güzel tasarlanmış, sade oluşu ve hedefe yönelik bir harita olduğundan dolayı hedefimize rahatlıkla bulabiliyor ve etraftaki işimize yarayacak bir çok noktayı bu harita üzerinden rahatlıkla kontrol edebiliyoruz.

.
Çimenlerin arasında beklemekten sıkılıp, çıkıveriyoruz hemen. İleride ki kuleye ulaşıp oradan herkesi indirme fikri mantıklı geliyor.Yavaş yavaş süzüle giderken bir düşman askeri bizi görür gibi oluyor. Bizde direk saldırmaya yeltenip, bıçak saplayarak çok rahat biçimde öldürüyoruz. Çok rahat dedim üstüne basarak, çünkü hala oyunlardaki yapay zeka seviyesi malesef iyi durumda değil. Öyle ki ben çimenlerin içinde koştum önünde durdum ve bıçağı çıkarıp sapladım. Yani beni çoktan görmüş olup bana saldırması gerekirdi düşman askerinin. Fakat onun yerine açmış kollarını beni bekliyordu tabiri caizse.

Bu oyunun en güzel tarafı neredeyse tüm oyunun  yapı taşı olan, head shot özelliği oyuna çok iyi tasarlamış olmaları. Öyle ki kuleye çıktığımızda iyi birde nişancıysak indirip kaburgalarını ayıramayacağımız düşman askeri yok denecek kadar az. Vurduktan sonra düşman askerinin parçalanması ve üstten çıkan çok iyi atış veya muhteşem atış gibi yazılarda sevinsek mi üzülsek mi bilemiyoruz açıkçası. Savaşın kuralı bu tabi ki ama insan karşıdaki düşman askerine de acıyor, o mermi beynini  parçalayıp beyinciğin oradan çıkıp tüm her taraf kan olduğunu görmek insana hem eğlenceli hem de üzücü duygulara sokuyor. Tabi ki bu bir oyun olduğu için ve oyunun ilerlerinde hiç umrunuz da olmadığı için daha da uzatmadan geçiyorum bu dramatik sahneyi .

.
Öldürdüğümüz düşman askerlerinin üzerini aramaya çalışın mümkün olduğunca, özellikle keskin nişancı mermisine çok ihtiyacımız olacağı için düşman askerlerinden çıkan mermiler altın niteliğinde olabiliyor. Hemen koşarak diğer bölgeye gitmeye çalışıyoruz bir yandan saklanarak. Koşarak hareket ettiğimizde karakterimiz gerçekçi bir şekilde nefes nefese kalmaya başlıyor ve yorulduğunu anlıyoruz. Bu da bize atış edersek silahı elinde titretmesine ve düzgün ateş edememeye filan yol açabiliyor. Bu tür küçük gerçekçilikler de atlanmadan oyuna eklenmiş olduğunu söylemek istedim. Ayrıca atışlarımızda head shot veya benzer atışlar yaparsak attığımız vurduğumuz adamın konumuna, önemine, şartlara, nereden vurduğumuza göre bize exp veriyor  oyun. Oyunda beğenmediğim diğer bir olay ise, oyunda kamera açıları daha iyi olabilirdi, özellikle koşarken yada aksiyonlu sahnelerde biraz zorladı açıkçası beni. İyi ve kötü yanlarına değinmişken bu konu hakkında da fikirlerimi burada söylemek istiyorum. Grafikler yeterli düzeyde, kamera açıları daha iyi olabilirdi, sesler yeterli seviyede, vuruş hissini size yaşatıyor hatta muhteşem olmuş diyebilirim. Diğer oyunlarda da vuruş hissi gerçekten iyiydi bunda da üzerine katarak sniper modun da tadından yenmiyor adeta. Yapay zeka fena değil, pozisyona göre aval aval bakabiliyorlar ama tabi ki oynanmayacak kadar değil, gördüklerinde acımıyorlar vuruyorlar orada sıkıntı yok. Genel olarak oyunun yapısı grafikleri yeterli düzeyde olan,  akıcı bir nişancılık oyunu olan, ses olarak bekleneni veren bir oyun bizi beklemekte.

+ Silah çeşitliliği
+ Nişancılık hissi
+ Yaratıcılıkla birlikte kolay düşman yok etme
+ Merminin Slow Motion modu

- Eksik senaryo yapısı
- Multiplayerda sorunların oluşu

 


İnceleme Ekibi Puanı: 8

inceleme ekibi
16/02/2017

10098

kere okundu

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış.