İnceleme Street Fighter V inceleme

Street Fighter V inceleme

3 yıl önce     İnceleme
Street Fighter V inceleme

Cebimizi jetonla doldurup, bölüm geçebilmeyi hedeflerdik hepimiz...
Şimdi bu yazıyı okuyorsanız, zamanında çok jetonlar alıp oynayıp bölümler geçmeye çalışmışsınızdır. 2008'de piyasaya sürülen Street Fighter IV, oyunu yıllardır beklenen oyun olmayı dünyada başarmıştı. Her ne kadar bildiğimiz oynanışa sahip olmasa da Street Fighter hayranları olarak bu bize ilaç gibi geldi. Capcom seriye devam ederek karşımızda 5. sokak dövüşlerini çıkardı.
2014 yılında duyurulan Street Fighter V, Ps4 ve Pc için geleceği söyleniyordu, hatta Ps4 ve Pc konsollarının birbirlerine karşı dövüş yapabileceğini belirtilirken Street Fighter hayranlarını tekrardan etkilemeyi başarmıştı. Bunun üzerine seriye daha farklı karakterlerinde sunulacağı söylenmekteydi.
Öncelikle söylemeliyiz ki Street Fighter V sizi hayal kırıklarığını uğratmayacak oyunlar arasında
Street Fighter a giriş yaptığımızda bizi gökkuşağı gibi rengarenk görsellere sahip karakterler ve harika renkler karşılıyor. Karşımıza çıkan Capcom Street Fighter V'e özel profilimizi oluşturup. Ülkemizi ve Profil bilgilerimizi doldurduktan sonra gayet açık ve anlaşılır arayüzden çıkıp Survivor müziği ile oyuna giriş yapıyoruz.

.
Çoklu oyuncu ve Ünvanlar

Hikayede elde ettiğimiz başarılar veya kazandığımız ünvanlar ile çoklu oyuncuda faydalanıp kullanabiliyoruz, Oluşturduğumuz karakterle bizi direk oyun sunucuları arasında karakterimiz dünya da kaçıncı sırada ülkemizde kaçıncı sırada gibi bilgi ekranında direk görebiliyoruz. Oyunda Z ve F isimli simgeler yardımıyla sahip olduğumuz parayı simgeliyor ve bu paralarla dükkandan karakter satın alıp daha farklı oyun tarzlarını da deneyim edinebiliyoruz. İleride ekleneceği söylenen Alex karakteri içinde burada para tutmakta fayda var olduğunu düşünüyorum oyuna entegre edilince almak isteyen arkadaşlar için yararlı olacaktır.

Capcom artık oyun yok, güncelleme var
Capcom artık yeni oyun çıkarmayacağını açıkladıktan sonra onun yerine güncellemeler ile her ay karakterler ekleneceğini ve bu karakterleri oyun içindeki paramızla veya ödemeler ile satın alabileceğimizi belirtmişti. Fakat bu durum bazı kesimlere göre olumlu yönde eleştirilirken bazı kesimlere göre bir hayli şikayetçi bu durumdan..

Artık rakibimizi detaylı tanıyabiliyoruz
Street Fighter V'in Karakter ve dövüş profili gerçekten özenilerek yapılmış ve bizi kendimiz hakkında ve oyuncular hakkında bilgiyi görebilmemize olanak sağlıyor, her oynadığımız karakteri kayıt altına alan sistem karşılaşma anında rakibimizi incelememize olanak sağlıyor. Baktık karşı taraf Ryu'yu agresif ve atak oynuyor sizde daha defansa çekilip ataklarını savuşturup boş anlarında atak yapabilmeye olanak sağlıyor bu sistem, tabi ki siz nasıl oyun tarzı belirlersiniz bu tamamen sizin stratejinize kalmış bir durum.

.
Tadını alamadan hikaye bitti.
Evet karakterimizi hazırladıysak sırada hikaye modumuz var. Street Fighter her karakterin hikayesini ayrı ayrı ele alıp bizi hem karakterleri tanımada yardımcı oluyor, fakat hikayelerin fazla kısa olması yetersiz geldi gözümüze daha çok detaylandırıp, etkileyici hale getirilebilirdi. . İçindeki kötülüğü hisseden ve ustası Gouken’den ders alan Ryu, Satsui no Hadou’yu bastırmanın yollarını ararken sadece dört rakiple karşılaşarak hikayesini sona erdiriyor. Öte yandan, ölümden geri dönen ve M. Bison’dan intikam almayı amaçlaması Charlie Nash’in hikayesi ise sadece üç karşılaşma kadar az sürüyor. Toplam karşılaşmalara gelecek olursak 59 adet sunan Street Fighter V, hikaye modunu bize anime tarzı çizimlerle sunuyor.

İlerleyen bölümlerde oyun kendini bozuyor
Capcom neden böyle yaptı bilmiyorum ama ilerleyen bölümlerde oyunun grafikleri baştaki kadar iyi durmuyor ve kötüleşmeye başlıyor, sanki son bölümlere aceleye gelmişte bitirememişler gibi duruyor, belki de bu yüzdendir Capcom Haziran ayında sinematikten oluşan hikaye modu sunmaya hazırlanıyor.

.
Yeni oyunun eskilerinden farkı ne?
Şunu söylemekte fayda var, geçmişe göre hareketler daha kolaylaşmış durumda ama oyunun mekaniklerini ve karakterlerini SF IV ile karşılaştırmak gerekirs; Street Fighter IV de zor olan hareketler çoğu kişiyi oyuna küstürmüş olabilir fakat eski oyunlardan küsenler için olsa gerek harika bir başlangıç ve kolaylıklar sunulmuş. Birçok yeni ve eski mekanikleri SFV getirip bize sunmuş bu sefer, bu bağlamda gerçektende güzel olmuş. Ama keşke Super Combo'da olsaydı, artık karakterler için 'Critical Art' isimli saldırıya dönüşmüş durumda, Exp doldurup dövüş esnasında bunu vurabiliyoruz, eğer olurda karşı rakip savunma yapmaz veya kaçmazsa rakibimizin hp'sini yarıya kadar indirebiliyor bu vuruşlar.

Vuruş stillerinde yenilikler 3'e ayrılmış
Oyunda herzaman Ken'e ayrı bir sempatim vardır, Ryu'yu o kadar sevememiş hep Ken'i almışımdır. Peki vuruşlarda Ken ile neler yapılabiliyor, artık oyun mekaniğine göre 3 tane vuruş şeklimiz mevcut her karakterde. Hafif, Orta ve Ağır olarak ayrılan vuruş şekilleri, karakterimizle yaptığımız vuruş şekline göre hareketler şekilleniyor, örnek verecek olursak; Ken ile Seppukyaku hafif veya orta vuruş yaparak hareketi yaptığımızda dönen tekme yapmaya başlarken, ağır tekme yaptığımızda Ken'in havaya sıçradığını ve farklı bir saldırı yapmaya hazırlandığına tanık oluyoruz. Bu özellik diğer karakterlerde'de farklı hareketler mevcut bulunmakta.

.
Artık her hareket daha kolay
Yukarıda bahsettiğim gibi oyunda geçmiş yıllara göre daha kolaylıklar sağlanmış hareketler konusunda, ama bu demek değil ki artık herkes her hareketi kolaylıkla yapabiliyor, deneyimli oyuncuyla deneyimsiz oyuncunun ayrıcımı zor hareketlerde ortaya çıkıyor ve iyi oyuncunun yaptığı combolar ve reflekslerle çok rahatça maçları alabiliyor.
Oyundaki 'hayatta kal' moduna başladığımızdaysa, rakiplerimizle ardı ardına dövüşler yapıp geri kalan canımızla diğer rakibe geçip kazanmaya çalışıyoruz. Ayrıca burada defansımız ve sağlığımız yenileyebilme imkanımız var ama buda bize çok pahalıya patlamasına yol açıyor ve puanlarımızı hayli azaltıyor.
Challenge moduna değinecek olursam geçmiş SF oyunlarını bize hatırlatıyor, yeni başlayan oyuncular için zor mod olarak düşünebileceğimiz mod, bize deneyim kazanıp ileride zorluklarla baş etmemizi iddiamızı sürdürmemize olanak sağlıyor.

Çoklu mod başarılı, artık arkadaşlarımızla dövüşebiliriz
Arkadaşlarımızla mücadele yapmak istiyorsak oyun içinden profil adını yazmamız yeterli oluyor. Çoklu modunda gerçekten başarılı olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Capcom Fighters Network platformunda arkadaşlarımızla oynayabiliyor sıralama yapabiliyoruz, Battle Lounge'de ise, bizlere arkadaşlarımızla oynayabileceğimiz davet atabileceğimiz bir lobi kurmamıza olanak sağlıyor.
Sunuculara gelecek olursak, oyun sunucularında herhangi lag veya internet sorunuyla karşılaşmadık gayet başarılı bulduğumuzu belirtmekte fayda var.

.
Kısıtlı haritalarda muazzam atmosfer

Karşımıza 11 adet harita ile çıkan oyun haritalar eklenip yeni yerler olacağını düşünmekteyiz, haritaların başarılı atmosfer ve çevre görsellerine sahip olduğunu belirtmekle birlikte, bazı haritalarda özel K.O görselleri de yer almakta.
Street Fighter V, özellikleri, karakterleri, haritaları, yeni vuruş stilleri ve görselleriyle başarılı bir yapım olmuş durumda. Mutlaka deneyim edilenilmesi gereken dövüş tutkunuzu ortaya çıkarak oyunlar arasında yer alıp başarılı oyun olmuş.
Yetersiz olarak düşünebileceğimiz noktalar çok fazla olmasa da hikaye modu daha detaylı ve uzatılabilirdi, bunu da ilerleyen zamanlarda güncellemelerle gidereceklerini düşünmekteyiz.
Genel olarak oyun gerçekten bizi etkiledi, umarız sizde oyundan zevk alarak sıralamanızı sürekli yukarılara taşıyıp, deneyimlerinizi arkadaşlarınızla paylaşırsınız, bir daha ki oyun incelemede görüşmek üzere...


İnceleme Ekibi Puanı: 8


 

Street Fighter V Minimum Gereksinimler:
İşlemci: Intel Core i3-4160 @ 3.60GHz
Ram: 6 GB DDR3
Grafik kartı: Nvidia GTX 480, Nvidia GTX 570, Nvidia GTX 670
DirectX: DirectX 11
Ses Kartı: DirectX 11 destekleyen çoklu kanal herhangi bir ses kartı.

Street Fighter V Önerilen Gereksinimler:
İşlemci: Intel Core i5-4690K @3.50GHz
Ram: 8 GB DDR3
Grafik kartı: GTX 960
DirectX: DirectX 11
Ses Kartı: DirectX 11 destekleyen çoklu kanal herhangi bir ses kartı.

inceleme ekibi
2017-01-29

1209

kere okundu

 1. Avatar cansu2222
  Film zamanı acaba düştümü mağlum yerlere :D
  3 yıl önce
 2. Avatar Gokberkkaya
  Dostum bu oyun cidden korkutucu ara ara hep siciorm Bokunu cikarmislar bukadarda insan korkutmasinlar Korkucam die oyuna baslayamiorm
  3 yıl önce
 3. Avatar Salihgok
  Iv cok zordu lan bu en azindan iyi. Dierinde hareket yapcm die klavyeyi parcaliordm
  3 yıl önce
 4. Avatar Sokakcocugu
  Ryunun bakışlara gel...
  3 yıl önce
 5. Avatar mustafaucr
  multiplayer deneyimini merak ettiğim oyun. multiplayer oyuncu kitlesi var mı merak ediyorm?
  3 yıl önce
 6. Avatar turkervrl
  oyunu patchlerden sonra sıçtılar...
  3 yıl önce
 7. Avatar alperkıran
  rainbow mika nin gucsuzlesmiş gibi duruyor.
  3 yıl önce
 8. Avatar niyazisolar
  en çok sevdim yeni karakterlerden. çok garip hareketleri var deişik deişik stilleri var
  3 yıl önce
 9. Avatar ksmkara
  karizmatik ryu yu ne hallere dusurduler .. ken i de unutmamıssın admin
  3 yıl önce
 10. Avatar hamt
  incelemesini okuyunca nostaljik duygulara kapıldığım oyun
  3 yıl önce
 11. Avatar Hkntas
  Anime kadar iiyimi acaba
  3 yıl önce